Disclaimer: This post may save affiliate links, definition we will gain a board of directors (at no cost to you) if you click through and also make a purchase. Please review our affiliate disclosure for more information.

You are watching: How much is a dozen cookies


*

1. Equipment

The very first thing you should think about when figuring the end your costs is equipment.

From mixers to spatulas to baking sheets, you need to include up the price of every item of equipment, and then calculation how plenty of cookies girlfriend think you can make end the life of every item.

In other words, if you paid $500 because that a mixer, and also you think it will certainly last you 3 years prior to you need to upgrade, climate you must divide that money out till you have a cost per cookie.

Here’s just how I introduce doing so:

Figure out how countless cookies friend bake every week. For our example, let’s say you chef 35 cookie per day, 5 days every week. That adds as much as 175 cookies per week.Then, multiply her weekly mean by 52 (the number of weeks in a year). Because that our example, that outcomes in 9,100 cookie per year.Now, multiply her yearly cookie count by the variety of years your mixer will certainly last you for our example, we’re assuming her mixer will last friend 3 years, which adds up to a total of 27,300 cookies. (That’s a lot of cookies!)Now, all you need to do is divide $500 through 27,300, which results in roughly 2 cent per cookie.

While $0.02 might not seem like a lot, small numbers favor that can include up fast. And also the much more equipment friend have, the an ext important the is to figure out her expenses.

2. Ingredients

The next thing you have to calculate is the price of ingredients every cookie. And also for every cookie, this will certainly be slightly different.

This is a fairly straight-forward process. Every you have to do is add up the price of her ingredients for each kind of cookie, and also then division that number by the total variety of cookies you have the right to make.

Then, take each cookie’s ingredient cost, and include it to your equipment cost per cookie.

3. Packaging

Another cost that you must consider, especially if you’re walking to market them through the dozen, is the expense of packaging. Even if it is you choose to crate them, plunder them, or something else, you must incorporate packaging expenses into your cookie business expenses.

Like ingredients, this must be fairly easy. All you must do is add up the price of her packaging and divide the by the variety of cookies that will enable you to package.

Then, just include that number come your expense per cookie.

4. Other company Costs

Like any type of other business, if you decision to start a cookie business, friend will have to pay various other expenses.

For instance, girlfriend may have to pay rent for a commercial food preparation space. At part point, you’ll more than likely need come pay because that a website and other creates of marketing. You might need to pay insurance or bookkeeping costs. Together your organization grows, you could even should pay employees.

In general, i recommend adding up your total monthly company expenses and dividing that by the variety of cookies you sell each month.

Then, to speak it with me, include the result number come your cost per cookie.

5. Taxes

The next item top top the perform is the tax Man. As a business, girlfriend will need to collection aside money for taxes. And this is a number the you have to incorporate right into your cost per cookie.

As a general ascendancy of thumb, girlfriend should plan to pay around 25% come 30% of your revenue after expenses.

So, girlfriend should collection your price so that you are still left through a decent profit after payment taxes.

6. Waste

One the the expenses that brand-new business owners often overlook is garbage (i.e. The variety of cookies girlfriend baked yet didn’t actually sell).

To figure out your waste, you need to include up the average variety of cookies that room left unsold each day, and also then multiply that number through your total cost every cookie. Native there, you need to divide that number by the average number of cookies that obtain sold each day.

Then, include the result of the equation to your price per cookie.

Ok, ~ calculating every one of your expenses, and also determining her approximate price per cookie, the next step is come assess your target market.

Step 2: figure Out her Target Customer

I imagine that when you decided to begin a business, friend probably had a target client in mind. What you can not have actually realized is that your target customer plays a large role in just how much you fee for cookies.

For instance, if you want to make cookie for weddings, then her pricing will probably be different than if you desire to market cookies individually come walk-in bakery customers.

The hard component about this is the you just need to use your best judgment.

For instance, if you setup to market cookies for high-end occasions choose weddings or this firm events, climate you could want to fee a premium.

Or, if you plan to offer cookies through a much more artistic touch that calls for you to spend a the majority of time decorating, then you might collection your prices a little higher than the typical cookie.

Then again, if you plan to market cookies for less luxurious events, or desire to emphasis on volume, climate you can want to charge a small less.

Over time, her target customer can even change, or you can even cater to multiple markets. Friend really simply need to figure out what girlfriend want, and also then aspect that into your pricing.

Step 3: Determine exactly how Much You desire To Profit

After you know your costs and your target market, your next step is to figure out just how much benefit you’d favor to make on each order.

Whether you pick to sell individual cookies or cookie by the dozen, you require to figure out exactly how much benefit you’d favor to make on every order, and then include that number to your price per cookie.

Just make sure to calculate her taxes once figuring this out. Remember, as a an excellent rule of thumb, you should setup to allocate about 30% of your revenue after costs to pay because that taxes.

As an example, stop imagine you’d choose to make $2 per cookie ~ taxes, and your every cookie price was $1.75. To accomplish that number, below is her equation:

(Desired profit ÷ Revenue % after Taxes) + every Cookie expense = Cookie Price

So, because that our example, that would be:

($2 ÷0.7) + $1.75 = $4.61

And there you have actually it.

At this point, you must know exactly how lot you should charge for your cookies!

But we’re not fairly done. The time because that the scary part: trial and error your pricing.

Step 4: Test your Pricing

After girlfriend determine just how much you desire to fee for her cookies, the next step is to actually test that out.

As the old speak goes, “the industry sets the price.” So, just because you desire to charge a particular price, doesn’t mean your customers will be ready to pay for it. Climate again, if you set your price a tiny low, you can actually uncover that you require to rise your pricing a bit.

The key here is to give yourself enough time to really test things out.

In various other words, nothing go an altering your pricing every solitary day. In fact, i recommend trial and error your price for around a month prior to you go an altering them.

Step 5: Adjust

If after setup your pricing, girlfriend still nothing feel like you’ve discovered your sweet spot, then it’s ok to make small adjustments.

Whether you don’t feel prefer you’re making sufficient profit because that your hard work, or you’re just not getting as numerous customers as you’d prefer to see, price adjustments room a component of beginning your own business. Every as soon as in a while, girlfriend just have to do it.

Just make certain that you space adjusting your prices for the right reasons.

In other words, if friend aren’t gaining as plenty of customers together you’d like, don’t just assume it’s because of your price. Rather, take a look at your marketing efforts and see if the can assist you get more customers v your door.

See more: About How Many Bowls In A Gram Of Weed? How Many Bowls

Or, if you can’t save up with demand, rather than enhancing your prices, consider looking for means to rise the volume of cookies you’re able to produce.